Make your own free website on Tripod.com

صفحه اصلی                      ورود اقایان ممنوع

 مقدمه

سوالات و پیشنهادات  

سایت های مرتبط

گالری عکس

 ازارهای جنسی

دیس منوره

سوالات شرعی

سقط جنین از نظر مسیحی ها

 


Hit Counter

 

 

Search for:

 

 

سلامت عبارت است از حالت بهزيست كامل جسمانى، روانى و اجتماعى و بنابراين صرفاً به عدم بيمارى يا معلوليت اطلاق نمى شود


Cake Photo Caption

. بررسى روند تحولات زنان، دوره باردارى يكى از حساس ترين دوره هاى زندگى آنها محسوب مى شود كه به خاطر نقش مستقيم سلامت مادر در سلامت نوزاد، اهميت اين مرحله دوچندان شده و پشت سر گذاشتن بى خطر اين مرحله و مراقبتهاى جسمى و روحى دوران باردارى، در مركز توجه قرار مى گيرد.
فقر غذايى و آسيب پذيرى جسمى مادر موجب تولد نوزادان كم وزنى مى شود كه اغلب عمر كوتاهى دارند. در صورتى كه مراقبتهاى لازم از مادران در دوران باردارى، زايمان و پس از آن، مرگ نوزادان را از ۳۰ تا ۴۰ درصد كاهش مى دهد.
در جهان سالانه پانصد هزار زن به علت عوارض باردارى و زايمان جان خود را از دست مى دهند. به عبارتى در هر دقيقه ۱ مادر مى ميرد كه ۹۹ درصد اين رقم به كشورهاى در حال توسعه اختصاص دارد

در کشور ما که متاسفانه به دلیل کمبود تجهیزات و اگهی پزشکان این امار بسیار بیشتر است

و جالب اینه که هنوز از تخت های خیلی قدیمی برای زایمان استفاده می شود که احتمال افتادن نوزاد به داخل سطل اشغال وجود دارد و چه بسا می افتد

حالا یه سوال از مسولان

در ایران مگه چند تا زایشگاه وجود داره که هر کد ام یک یا دو تخت نمی توانید تهیه کنید؟

من نمی توانم محاسبه کنم چون هر چی فکر میکنم شاید کارکرد یک شیفت برای همان یک بیمارستان هزینه در بر داشته باشه و یا کمتر

امیدوارم یه کم بشه از حقوق کم بشه تا با تجهیز بیمارستان پزشکان امنیت پیدا کنند

اگر گفتم حقوق چون می دونستم از خرجای دیگه نمی شود کم کرد و معمولا این را زیاد می دانند
هجوم گسترده به مطب پزشکان متخصص زنان ، عدم اطلاع رسانی صحیح در باره نظام ارجاع بیمار، نبود تجربه کافی و اطلاعات جامع فارغ التحصیلان رشته مامایی ، پذیرش بی رویه دانشجو از سوی دانشگاههای دولتی و بویژه آزاد در رشته مامایی و ... موجب شده خیل عظیمی از ماماها به جمع تحصیلکرده های بیکار جامعه بپیوندند و متاسفانه این روند سالهاست همچنان ادامه دارد .
براستی چه امری موجب شده که زنان در همان ابتدای بروز ابهام در خصوص وضعیت جسمانی خود به متخصصان زنان و زایمان مراجعه می کنند ، شاید این به این دلیل باشد که با وجود اینکه هم اکنون در سیستم بهداشت و درمان بر اجرای سیستم ارجاع تاکید بسیار می شود،  اما بازهم ماماها در این سیستم نادیده گرفته می شوند در این صورت چطور می توان به مردم جامعه این اطلاع رسانی را انجام داد که برای هر مشکل کوچک و غیر حادی نباید به پزشکان متخصص رجوع نکنند.

متاسفانه هم اکنون اغلب مردم جامعه گمان می کنند که برای درمان و یا حتی راهنمایی در خصوص مشکلات جسمانی کم اهمیت لازم است که به یک متخصص رجوع کنند در صورتی مراجعه زیاد به متخصصان دیگر فرصتی برای راهنمایی توسط متخصصان در خصوص مشکلات معمولی نمی دهد ، بنابراین ضمن اینکه هزینه زیادی از سوی بیمار پرداخت شده، پزشک متخصص هم وقت زیادی را برای درمان وی صرف نکرده است.

به هر حال زنان از سنین بلوغ تا باروری و پس از آن همواره به افرادی نیازمند هستند که بتوانند پاسخگوی ابهامات و مشکلات جسمانیشان باشند که در این خصوص ماما بهترین افرادی هستند که هم توانایی و هم فرصت کافی برای راهنمایی و آموزش به این قشر جامعه که نیمی از جمعیت کشور را نیز تشکیل می دهند، دارند.

مادران ناآگاه بیشتر در معرض خطر قراردارند

در شعار امسال نیز که از سوی سازمان جهانی بهداشت مطرح شده، سلامت مادران و کودکان در اولویت قرار گرفته  است  ، چون بر اساس آمارهای موجود از هر یک هزار تولد زنده، 18 نوزاد جان خود را از دست می دهند و در این میان، نوزادان مادرانی  که از سواد و آگاهی کمتری برخوردار هستند، بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند.

وزیر بهداشت و درمان کشور در این باره می گوید: مادران با سواد کمتر و یا بی سواد بیشتر از مادرانی که باسواد بوده و یا از سواد بیشتری برخوردار هستند ، دچار بیماری ها و مرگ و میر ناشی از آن می شوند و کودکانی که از این مادران فوت شده باقی می مانند 3 تا 5 برابر دیگر کودکانی که دارای مادر هستند در معرض خطر مرگ قرار می گیرند.

دکتر مسعود پزشکیان می افزاید: سالانه 500 هزار زن باردار به علت خونریزی، عفونت و زایمان سخت و دیگر مشکلات قابل پیشگیری، جان خود را از دست می دهند.

عدم اطلاع و یا آگاهی کم زنان نشان دهنده این است که این افراد کمتر از اطلاعات افراد دارای آگاهی بیشتر نظیر ماماها استفاده می کنند بنابراین اگر اطلاع رسانی در کشور به گونه ای باشد که زنان جوان بویژه مادران هر چند وقت یکبار برا ی معاینه به افرادی نظیر ماماها که هزینه بسیار کمتری هم در بر دارد، مراجعه کنند، از بسیاری مشکلات بهداشتی جلوگیری کرده و زمانی که مادران سالمی داشته باشیم به طور حتم کودکان سالمی هم خواهیم داشت.

 بارداری در میان مردم نوعی بیماری محسوب  می شود

با وجود اینکه امروزه سطح تحصیلات و آگاهی های زنان جامعه افزایش یافته است اما هنوز هم بسیاری از آنها، بارداری را نوع بیماری محسوب می کنند که این امر موجب خودداری و یا ترک خود سرانه فعالیت های روزانه که انجام آن زیانی ندارد، شده است.

دبیر جمعیت علمی مامایی در این باره می گوید: انجام ورزش های سبک در دوران بارداری نمی تواند موجب ایجاد خطر در این دوره شود.

ناهید خداکرمی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر می افزاید: زنانی که پیش از بارداری فعالیت های ورزشی داشته اند نباید به هنگام بارداری از انجام فعالیت ورزشی خودداری کنند چرا که تاکنون عوارض و یا ضرری در خصوص ورزش کردن در دوران بارداری اثبات نشده است .

وی تصریح می کند: هم اکنون بسیاری از مادران به هنگام بارداری به صورت خودسرانه اقدام به استراحت و کاهش فعالیت های روزانه می کنند در صورتی که برخلاف تصور، این کاهش فعالیت می تواند در این دوره برای آنها زیانبار باشد.

وی ادامه می دهد: زنان باردار می توانند در دوره بارداری با مشورت ماما، روزانه برخی از حرکات ورزشی و کششی عضلانی  را در دوران بارداری انجام دهند چون انجام این حرکات نه تنها زیانی ندارد بلکه بدن را برای انجام زایمان طبیعی و آسان تر شدن روند زایمان آماده می کند.

مشورت با ماماها از تولد کودکان ناخواسته جلوگیری می کند

تولد فرزندان ناخواسته از دیگر مواردی است که امروزه گریبانگیر بسیاری از خانوادها است ، چون بسیاری زوج های جوان به علت عدم اطلاعات کافی در دوران عقد و پیش از ازدواج دچار حاملگی های ناخواسته می شوند که مراجعه به ماماها و استفاده از راهنمایی های آنها می تواند به بهترین نحو از بروز این گونه مشکلات جلوگیری کند.

بروز تمامی این مشکلات نشان می دهد که مردم کمتر از راهنمایی ماماها استفاده می کنند و شاید یکی از علت های آن، در دسترس نبودن این افراد باشد که این مشکل هم ناشی از عدم وجود زمینه اشتغال برای این افراد است.

به گفته بسیاری از ماماها هنوز جایگاه ماماها در وزارت بهداشت هم مشخص نشده است ، بنابراین چطور می توان انتظار داشت که مردم از این قشر در زمان  ضروری و لازم استفاده کنند و با مراجعه به آنها بهره ببرند

دبیر جمعیت علمی مامایی با بیان اینکه مشاوره پیش از بارداری از حاملگی های ناخواسته جلوگیری می کند، می گوید : اغلب زنان کشور پس از گذشت حداقل یک ماه از بارداری خود بویژه بارداری های دوم و سوم، متوجه حاملگی  خودمی شوند چون برای مشورت پیش از بارداری به ماما مراجعه نمی کنند.

بارداری های ناخواسته موجب سقط جنین های غیر قانونی می شود

وی ادامه می دهد: امروزه در اغلب کشورها مشاوره با ماما پیش از بارداری توسط زوج های جوان صورت می گیرد اما در کشور ما هنوز اغلب بارداری ها در زمان های نامناسب که مورد نظر زوج ها نیست، صورت می گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید: اغلب بارداری های دوم و سوم به صورت ناخواسته بوده که در برخی از موارد به سقط جنین عمدی و غیر قانونی منجر می شود.

وی با بیان اینکه استفاده از روش های غیر مطمئن پیشگیری  از بارداری و عدم مشورت با ماماها از جمله علت های بارداری های ناخواسته است، در خصوص راه گذراندن روند طبیعی دوران بارداری می گوید: زنانی که تصمیم به بارداری دارند باید پیش از بارداری از لحاظ جسمی سلامت باشند و افرادی که دچار بیماری های قلبی و دیابتی هستند باید پیش از بارداری با ماما و یا پزشک معالج خود مشورت کنند.


پزشکان متخصص ، زنان را به سزارین تشویق می کنند

بر اساس آمارهای موجود، میزان سزارین صورت گرفت در کشور در طول 20 سال گذشته از 10 درصد استاندارد جهانی، به 60 درصد افزایش یافته است و متاسفانه در صورت ادامه این روند یعنی استفاده نکردن از ماماها و عدم آموزش صحیح به مردم این میزان به 100 درصد هم خواهد رسید.

این در حالی است که  بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت بهداشت،  35 درصد زایمان ها در کشور به صورت سزارین بوده که 90 درصد آن در شهرها و در بیمارستان های خصوصی انجام می شود ، اما آمارهای واقعی ضمن نشان دادن آمار بیش از 50 درصدی، حکایت تلخ دیگری را نشان می دهند چون به علت افزایش استفاده از این روش زایمان، برخی از زنان دچار عفونت های شدیدی می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید:عدم بهره گیری مناسب از ماماها در کشور و مراجعه زنان باردار به پزشکان متخصص زنان و زایمان یکی از عوامل مهم افزایش سزارین در کشور است چون به طور حتم پزشک متخصص به علت اینکه زایمان طبیعی نیاز به زمان دارد زنان باردار را به سمت سزارین سوق می دهند.

خداکرمی اظهار می دارد: وجود برخی از مراکز درمان فوق تخصصی نیز سبب شده که آمار مربوط به سزارین افزایش یابد چرا که در این مراکز درمانی فقط از متخصصان استفاده  می شود بنابراین ماماها نمی توانند در این مراکز حضور داشته باشند در صورتی که در برخی از کشورها حتی در این مراکز نیز از ماماها استفاده می شود و بر اساس آن در کشورهایی نظیر استرالیا و نیوزلند 85 درصد زایمان ها توسط ماماها صورت می گیرد.

به هر حال در برخی از شهرستان های محروم کشور نظیر سیستان و بلوچستان به دلایلی نظیر وضعیت نامناسب اقتصادی، کمبود ماما و بویژه سنتی بودن و عدم آگاهی این جوامع، هنوز زنان باردار به روش طبیعی زایمان اما در منازل و با کمک زنان مسن تر و بی سواد هم محله ای خود، زایمان می کنند که این نوع زایمان هم اگرچه از لحاظ روش زایمان مشکلی وجود ندارد اما به علت عدم آگاهی مناسب این مردم و وجود مشکلات بهداشتی و عفونت می تواند جان زنان را با خطر روبرو کند.

ماماهای کشور در صدر بیکاران رشته پزشکی و پیرا پزشکی

به هرحال متاسفانه رشته مامایی نیز مانند دیگر رشته هایی است که بدون مشخص کردن جایگاه آن در کشور سالانه هزینه زیادی را برای تربیت و آموزش چندین هزار دانشجو صرف می کند اما هزینه هایی که به دلیل عدم زمینه اشتغال این افراد،  هدر می شود .

هم اکنون هم بسیاری از دانشجویان این رشته با وجود اینکه در ابتدا از قبولی خود در کنکور خوشحال می شوند اما پس از مدتی تحصیل با خود می گویند که ای کاش در این رشته پذیرفته نمی شدند ، چون تکلیف آنها پس از فارغ التحصیلی معلوم نیست حتی اگر بخواهند که مطب خصوصی هم بزنند به دلیل عدم آشنایی مردم با فعالیت های این قشر ومراجعه بیشتر به پزشکان متخصص باید پس از مدتی به علت عدم توانایی پرداخت اجاره این مطب ها،علیرغم میل باطنی خود این کار را رها کنند.

با وجود نیازمندی زنان جامعه به این قشر، هم اکنون فارغ التحصیلان رشته مامایی بیشترین تعداد فارغ التحصیلان بیکار را تشکیل می دهند و اغلب این افراد نیز فارغ التحصیلان دانشگاه های آزاد هستند.

تعداد فارغ التحصیلان این رشته و عدم زمینه مناسب برای اشتغال آنها موجب شده که فارغ التحصیلان این رشته  در صدر گروه پیراپزشکی قرار بگیرند به گونه ای که امروزه اغلب فارغ التحصیلان گروه های پزشکی و پیراپزشکی جویای کار را ماماها تشکیل می دهند.

عدم زمینه مناسب برای اشتغال فارغ التحصیلان رشته مامایی در سال های اخیر موجب شده که تعدادی از این گروه را برای کار به خارج از کشور اعزام کنند تا حداقل این قشر بتوانند توانایی ها و استعدادهای خود را در خارج از مرزها و برای مردم غیر ایرانی به نمایش بگذارد، اما راه چاره این است ؟!

 
 

 

 

 

سوالات ,نظرات و پیشنهادات خود را به ادرس الکترونی سایت ارسال نمایید

                                                               

Send mail to drhaghighi@yahoo.com with questions or comments about this web site.